III Kwartet smyczkowy „Kartki z niezapisanego dziennika”
Czym jest pamięć o zdarzeniach wyśnionych jak nie ogrodem który istniejąc od dawna na nowo wciąż się stwarza? Wspomnieniem niezapisanego dziennika.
Jeśli moglibyśmy ujarzmić nasze wspomnienia wzrokiem, powstałby album z kliszy o różnych barwach i natężeniu światła, jeśli słowem – byłby to dziennik. A co, jeśli mamy do dyspozycji dźwięki? Krzysztof Penderecki ujął migawki swojej przeszłości w taki sposób, że muzyka przywołuje obraz, słowa i światło. Przy każdej z jego dźwiękowych roślin, przy każdym z drzew możemy się zatrzymać, obejrzeć z różnych perspektyw, by następnie przejść dalej. Mamy też szansę uczestniczyć w procesie, który raz rozpoczęty, nigdy się nie kończy – jak zatrzymany w kadrze rozwijający się liść. Gdy dajemy się prowadzić śladami jego muzyki, odsłaniają się przed nami kolejne krajobrazy i to, czego nie zatrzyma żadne słowo dzienników – to, co „niezapisywalne”, co mieszka pomiędzy zdarzeniem a wspomnieniem, wizją twórcy a wyobrażeniem słuchającego.
To było dla nas piękne doświadczenie, móc wspólnie skonfrontować się z różnorodnością charakterów kolejnych przestrzeni muzycznych. Majestatyczny monolog altówki, uporczywość powtarzanych motywów, słodycz i ciepło wspólnie zmienianych akordów czy pewna doza sarkazmu w walcu. I tu dzieje się rodzaj magii. Muzycznie „czytając” wspomnienia kompozytora, sami zaczynamy ożywiać to, co rośnie gdzieś głęboko w nas. To muzyka o niezwykłej sile, będąca dla artysty swoistym pomostem, który prowadzi od odczytywania cudzych zapisków do wypowiadania własnych emocji.
Nagranie zostało zrealizowane w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w Sieci.